Kalender

Kalender

Program April - Maj -->

 

 

 

(med reservation för eventuella förändringar och tryckfel)

Vecka 11

 

 

 

Måndag

12

15.00

Träffpunkten

Tisdag

13

14.00

Stickcafé

Onsdag

14

19.00

Bön

Torsdag

15

18.30

J1

Lördag

17

18.00

New Life

Söndag

18

11.00

Gudstjänst & Söndagsskola

Emanuel Gustavsson predikar, Ö-gruppen

Kyrkkaffe

 

 

 

 

Vecka 12

 

 

 

Onsdag

21

19.00

Bön

Torsdag

22

18.30

J1

Lördag

24

17.00

Bibelns röda tråd med Hans Weichbrodt

Fika

 

 

19.00

Bibelns röda tråd med Hans Weichbrodt

Söndag

25

11.00

Gudstjänst & Söndagsskola

Johan Mörlid predikar, Tillsammanskören

Församlingsmöte och församlingslunch

 

 

 

 

Vecka 13

 

 

 

Måndag

26

15.00

Träffpunkten med Hönöbröderna

Tisdag

27

14.00

Stickcafé

Onsdag

28

15.00

Andakt Tubberöd

 

 

16.15

Andakt Klövedal

 

 

19.00

Bön

Torsdag

29

10.30

Andakt Lilldal

 

 

11.30

Andakt Valåsen

 

 

18.30

Getsemanestund

Gemensam bibelläsning och nattvard

Fredag

30

11.00

Långfredag

Gudstjänst

Johan Mörlid predikar, sångarbröderna

Lördag

31

19.00

UNITED

Ungdomarnas påskfest i Betel

 

 

 

April

Söndag

1

11.00

Påskdagen

Gudstjänst & Söndagsskola

Johan Mörlid predikar, Sång av Louise Strandberg

Missionsinsamling, medlemintagning

 

 

 

 

Vecka 14

 

 

 

Tisdag

3

18.30

Ledningsträff

Onsdag

4

19.00

Bön

Torsdag

5

18.30

J1

Lördag

7

18.00

New Life

Söndag

8

17.00

"Hela kyrkan sjunger"

Marie Karlsson

 

 

 

 

Vecka 15

 

 

 

Måndag

9

15.00

Träffpunkten

Tisdag

10

14.00

Stickcafé

Onsdag

11

19.00

Bön

Torsdag

12

18.30

J1

Lördag

14

20.00

Sebbe Stakset

Pingstkyrkan Smedjan, Skärhamn

Fri entré

Söndag

15

16.00

Gemensam gudstjänst i Pingstkyrkan Smedjan, Skärhamn

 

 

 

 

Vecka 16

 

 

 

Onsdag

18

19.00

Bön

Torsdag

19

18.30

J1

Lördag

21

18.00

New Life

Söndag

22

11.00

Gudstjänst

Kenneth Roobert predikar

Petronella & Jennifer med band

Insamling till missionsresan

 

 

 

 

Vecka 17

 

 

 

Måndag

23

15.00

Träffpunkten med Ukuleleorkestern

Tisdag

24

14.00

Stickcafé

 

 

18.30

Ledningsträff

Onsdag

25

19.00

Bön

Torsdag

26

18.30

J1

Lördag

28

9.00

Bönedag på Tjörn, start i Klädesholmens Kyrka

 

 

19.00

UNITED

Ungdomssamling i Pingstkyrkan Smedjan, Skärhamn

Söndag

29

11.00

Familjegudstjänst

Emanuel Gustavsson mfl medverkar

Sång av Psalt

 

 

 

 

Vecka 18

 

 

Maj

Tisdag

1

18.30

Ledningsträff

Onsdag

2

19.00

Bön

Torsdag

3

18.30

J1

Lördag

5

18.00

Gemenskapskväll på Betel

Söndag

6

11.00

Nattvardsgudstjänst & Söndagsskola

Johan Mörlid predikar

Sångarbröderna, Missionsinsamling

 

 

 

 

Vecka 19

 

 

 

Måndag

7

15.00

Träffpunkten, terminsavslutning

Tisdag

8

14.00

Stickcafé

Onsdag

9

19.00

Bön

Torsdag

10

18.30

J1

Lördag

12

18.00

New Life

Söndag

13

11.00

Gudstjänst & Söndagsskola

Emanuel Gustavsson predikar

Tillsammankören

Församlingsmöte & Församlingslunch

 

 

 

 

Vecka 20

 

 

 

Tisdag

15

18.30

Ledningsträff

Onsdag

16

19.00

Bön

Torsdag

17

18.30

J1

Lördag

19

18.00

New Life

Söndag

20

11.00

Kristendomsskolans avslutningsgudstjänst i Betel

Emanuel Gustavsson, Joel Magnusson & Camilla Ljungberg

 

 

 

 

Varje vecka

om ej annat anges i kalendern

 

Måndag

15.00

Träffpunkten

ojämn vecka

Tisdag

14.00

Stickcafé

ojämn vecka

Onsdag

19.00

Bön

Torsdag

18.30

J1

Söndag

11.00

Gudstjänst